Biopsja tarczycy

Biopsja tarczycy

To małoinwazyjnej badanie diagnostyczne wykonywane w celu oceny podejrzanej zmian w obrębie tarczycy. Wykonywane jest pod kontrolą USG, za pomocą cienkiej igły,  pobierany jest materiał do badania cytologicznego. Pobrany materiał oceniany jest następnie pod mikroskopem przez lekarza Patomorfologa.

Biopsja tarczycy pozwala na szybkie rozpoznanie zmian nowotworowych, a co za tym idzie szybkie podjecie leczenia. Samo badanie USG pozwala na zobrazowanie guza ale nie pozwala na zróżnicowanie czy guzek jest złosliwy czy też nie.

W Centrum Medycznym Viva Medica we Wrocławiu wykonujemy biopsje tarczycy gdy jest:

  • - Podejrzenie zmian nowotworowych,
  • - Guzek tarczycy o podwyższonym ryzyku złośliwosci ,
  • - Guzek tarczycy przekracza 1cm, w którymkolwiek z wymiarów,
  • - Podejrzenie choroby zapalnej tarczycy,

Jak przebiega biopsja tarczycy (BAC)?

Biopsja tarczycy to badanie bezbolesne, wykonywane pod kontrolą USG. Lekarz za pomocą cienkiej igły pobiera materiał z podejrzanej zmiany do badania. Badanie jest bezbolesne ze względu na zastosowanie cienkiej igły  i nie wymaga znieczulenia. W trakcie badanie pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort.
Po pobraniu materiału czasami może, zostać lekki ślad na szyi .

Czy Biopsja tarczycy jest bezpieczna?

Biopsja tarczycy (BAC)  jest bezpieczną i bezbolesną formą badania - nie wymaga znieczulenia. Badanie może być wykonane, nie szybciej niż 3 miesiące po ostatniej biopsji tarczycy, aby uzyskany wynik był wiarygodny.

Specjaliści