Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja znamion skórnych zwana jest inaczej termolizą czy też diatermią chirurgiczną.
Wykorzystuje prąd o o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Jest bezpiecznym oraz nieinwazyjnym zabiegiem, służącym do usunięcia zmian skórnych czy też zamknięcia naczyń krwionośnych.
Zabieg Elektrokoagulacji jest szybki oraz wykonywany w znieczuleniu miejscowym dlatego też z coraz większym powodzeniem jest zalecany coraz szerszej grupie pacjentów. Niestety nie wszystkie znamiona możliwe są do usunięcia z wykorzystaniem diatermii chirurgicznej, o metodzie usunięcia zmiany skórnej decyduje lekarz, dlatego też przed zabiegiem niezbędna jest dokładna diagnostyka.

W procesie elektrokoagulacji odchodzi do ścinania białka komórkowego, co powoduje uszkodzenie tkanek. W miejscu usunięcia tkanki dochodzi do pobudzenia i aktywizacji procesów regeneracyjnych i tworzy się nowa tkanka skórna, a nawrót zmian jest mało prawdopodobny. Zabieg nie wymaga szycia, zastosowania nici chirurgicznych, czy też opatrywania rany przez dłuższy czas, zabieg nie powoduje powstania sączących się i krwawiących ran a bardziej przypomina oparzenie, dzięki czemu zyskuje na popularności.
Sam zabieg jest bezbolesny ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez lekarza.

Do czego wykorzystuje się elektrokoagulacje?

Elektrokoagulację wykorzystuje się, do usuwania:
  • Brodawek,
  • Kaszaków,
  • Włókniaków,
  • Innych znamion skórnych,

Przeciwskazania do zabiegu:

Do przeciwskazań do zabiegu należy m.in.:
  • Cukrzyca,
  • Choroby metaboliczne,
  • Schorzenia układu krążenia,
  • Rozrusznik serca,
  • Ciąża,
  • Choroby nowotworowe,
Jednakże to do lekarza, po dokładnym wywiadzie oraz zadaniu pacjenta pod kątem powyższych dolegliwości, należy decyzja o podjętym sposobie leczenia, tak aby mógł on zostać przeprowadzony w sposób bezpieczny.

Kwalifikacja do zabiegu należy do zadań lekarza podczas konsultacji lekarskiej. Dlatego tez podczas zabiegu istotnym jest poinformowanie lekarza o wszelkich dolegliwościach oraz chorobach na które cierpimy.
W naszym centrum medycznym we Wrocławiu szczególnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo naszych pacjentów podczas wykonywanych zabiegów. Kładziemy dużo nacisk aby odbywały się one w przyjaznej i komfortowej atmosferze.

Przygotowanie do zabiegu elektrokoagulacji:

Sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Ważne, żeby skóra przed zabiegiem była oczyszczona. Miesiąc przy planowanym zabiegiem nie wykonujemy zabiegów kosmetycznych w postaci mikrodermabrazji, peelingu czy też depilacji.

Jak wygląda zabieg elektrokoagulacji?

Zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza, za pomocą diatermii chirurgicznej podłączonej do źródła prądu, aparat wytwarza łuk elektryczny, a powstająca wysoka temperatura uszkadza zmienioną tkankę. Zmiana zostaje wypalona a w jej miejscu powstaje zregenerowana tkanek skórna. Przed Przystąpieniem do zabiegu wykonywanie jest znieczulenie miejscowe. W przypadku dużego obszaru tkankowego kwalifikowanego do zabiegu wykorzystuje się maści i kremy znieczulające. Sam zabieg jest bezbolesny, u niektórych osób może pojawić się odczucie dyskomfortu. Podczas zabiegu wyczuwalny jest charakterystyczny zapach porównywany do spalenizny. Zabieg jest krótki, trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut i wykonywany jest w gabinecie zabiegowym Centrum Medycznego Viva Medica we Wrocławiu.

Jak dbać o ranę po zabiegu wycięcia zmiany skórnej ?

U większości pacjentów po zabiegu powstaje znikomy strupek, który musi sam odpaść. Niezwykle istotne jest aby nie rozdrapywać i nie drapać go, gdyż prowadzić to może do powstania nieestetycznej blizny, czego chcemy uniknąć. Rana po zabiegu elektrokoagulacji goi się od około 7 dni do 3 tygodni w zależności od rozległości usuniętej zmiany. Czasem u niektórych pacjentów może pojawić się obrzęk, stwardnienie skóry zsinienie czy tez krwawienie.

Ważnym jest aby w miejscu rany nie stosować kosmetyków doc czasu pełnego wygojenia. Unikamy szkodliwego promieniowania UV, dbamy o higienę rany oraz zmieniamy odpowiednio często opatrunek ( w zależności od rozległości usuniętej zmiany). W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie środków uśmierzających ból.